Drømmer fra 250 ungdommer skal til kommunestyrer i hele Norge

Flere turstier, ny bruk av gamle bygg og flere samlingsplasser. Da 250 ungdommer møttes i Oslo til utopiverksted, viste det seg at deres ønsker for lokalsamfunnet var ganske like – både på tvers av landsdeler og sammenlignet med hva voksne ofte ønsker seg. Snart kommer de med konkrete prosjekter til et kommunestyre nær deg.
ung_utopi_Oslo
Sist oppdatert: 09.10.24

Dette er Ung utopi

       
  • Et prosjekt med mål om å styrke de unges fremtidstro og deres evne til å forestille seg en fremtid de ønsker seg.
  •    
  • Basert på metodikken til forskere ved Nord Universitet som over flere år jobbet med utopiverksted som metode for å involvere befolkningen i utvikling av sine lokalsamfunn.
  •    
  • Prosjektet er et samarbeid mellom KLP, MUNCH, Bjørvikaforeningen, Den Norske Opera & Ballett og Deichman i Bjørvika , og inkluderer også bruke av kunst og kultur som endringsagent for å styrke de unges fantasi, forestillings- og formidlingsevne.
  •    
  • Hver skole skal ved slutten av prosjektet presentere sine prosjekter for sitt lokale kommunestyre, og der bli enige om videre prosess for hvordan de sammen kan følge dem opp. Et viktig mål er også å gi politikerne inspirasjon til det videre arbeidet med samfunnsutvikling.
Spenningen er stor når 250 ungdommer møtes i Bjørvika i Oslo. 7- klassingene representerer 11 ulike skoler fra ulike steder i landet, og har allerede i lang tid før Oslo-turen jobbet med verdier og satt ord på hva de setter pris på i akkurat sitt lokalsamfunn. Nå skal de jobbe videre med dette, med mål om at det skal ende med konkrete prosjekter som kan gjøre en forskjell der de bor.

Eva Pinaas fra Varteid skole i Sarpsborg.
Eva Pinaas fra Varteid skole i Sarpsborg ønsker seg et sted der elevene kan samles etter skoletid. 

– Vi liker godt at vi bor så nær vannet, og alle er enige om at vi liker å være med venner. Men vi savner et samlingssted og noe å gjøre etter skoletid, forteller Eva Pinaas fra Varteid skole i Sarpsborg.

Der har elevene lagt merket til et gammelt bygg som står tomt og som de lurer på om de kan få være med og pusse opp.

– Kanskje det kan bli et aktivitetshus der vi kan samles etter skoletid? Det vil bygge videre på våre verdier som handler om trygghet, stolthet, og også mestring hvis vi faktisk får det til, sier Eva.

Klassekamerat Henning Grythe har kommet opp med et annet prosjekt, nemlig større vegger på fotballbingen.

– Den vi har i dag gjør at vi mister ballen hele tiden, forteller han.

Samhold, inkludering, fellesskap

I forarbeidet til utopiverkstedet har elevene fortalt hverandre historier om hva de liker. I Oslo får de anledning til å fortelle dem til hverandre, og her er det mye spennende å ta av. En forteller om en fisketur som var veldig morsom, en annen om to gutter som kjørte ATV. Elevene fra Gamlebyen i Oslo forteller om en undergang i byen der de pleier å samles, mens elevene ved Lavik skule i Høyanger er enige om at de liker å grille om sommeren.

–Utfra historiene har de kommet frem til noen verdier som de ønsker å bygge videre på, og det er veldig spennende å se at det er mange av de samme verdiene vi ser når vi har utopiverksted for voksne. Vi mennesker er alle opptatt av de nære tingene, som samhold, inkludering og fellesskap, sier professor Ove Danielsen ved Nord Universitet.

Flere samlingsplasser er en gjenganger når professoren har hatt utopiverksted for voksne. Det samme dukker opp her, når ungdommene ut ifra verdiene skal komme opp med konkrete prosjekter de ønsker å jobbe videre med.

Ida og Olivia fra Narvik
Ida Moen og Olivia Dos Santos Crogh fra Skistua skole i Narvik vil gjerne ha et sted der de kan møte vennene sine og ha det hyggelig. 

– Vi har bare lekeplasser for små barn. Der er det ikke plass til oss, men vi synes store barn også bør få lov til å leke, sier Ida Moen og Olivia Dos Santos Crogh fra Skistua skole i Narvik. Kanskje bør de også ha flere kafeer i byen, lurer de på. For når de blir enda eldre, vil de gjerne ha et sted å møte vennene sine, hvor de bare kan være sammen og ha det hyggelig.

Les om piloten i Bodø i april

Trenger flere bøker

Ung utopi er et samarbeid mellom KLP, Den Norske Opera & Ballett, Munchmuseet, Deichman og Bjørvikaforeningen. En hel dag blir viet besøk hos kulturinstitusjonene, der ungdommene både får prøve opera og sett Munchs berømte maleri Skrik. Besøket hos Deichman har gitt inspirasjon for elevene fra Skistua skole i Narvik.

Simon Punsvik.
Simon Punsvik fra Skistua skole håper på flere bøker i hyllene for å redusere de lange ventetidene på de mest populære bøkene.

– Vi ønsker oss flere bøker på biblioteket vårt. Der er det bare en utgave av hver bok, og det blir veldig lange ventetider, sier Simon Punsvik.

Når Oslo-turen er over, skal klassene jobbe videre med prosjektene sine der de bor. Og til slutt skal de møte kommunestyrene i hjemkommunene, vise hva de har kommet frem til, og gjerne komme videre med prosjektene sine.

– Da er det viktig at vi politikere tar dem på alvor. Vi tror kanskje vi vet hvordan det er å være ung, men det er jo en stund siden vi var det. Det er disse barna som vet hvordan det er å vokse opp i dag, sier ordfører Anne Lindbo i Oslo kommune.

Om noen uker kommer Gamlebyen skole på besøk på hennes kontor, og hun er spent på hva de har kommet frem til. Kanskje er ikke alle prosjektene realiserbare nå, men det synes ikke ordføreren skiller seg nevneverdig fra det voksne kan ønske seg fra politikerne.

– Det viktigste blir å bygge opp under entusiasmen og engasjementet, og vise at det de unge sier har en betydning. Så er det jo ikke slik at retten til å bli hørt, nødvendigvis betyr at du har rett til å bestemme alt. Men jeg er helt sikker på at det er mye vi kan gjøre noe med, og særlig når det handler om nære ting som trygg skolevei eller et godt skolemiljø. Det håper jeg man tar på alvor ute i de ulike kommunestyrene, sier hun.

Olai Avedal fra Lavik skule gleder seg i alle fall til å møte kommunestyret.

Olai Avedal fra Lavik skule
Olai Avedal fra Lavik skule gleder seg til å møte kommunestyret.

– Det blir interessant. Jeg har ikke snakket med så mange politikere før, men jeg tror nok vi skal få dem til å skjønne hva vi ønsker, og kanskje kan de få noe til å skje, sier han som blant annet ønsker seg flere turstier i kommunen slik at det blir lettere å komme seg ut i den fine naturen i Høyanger.

Deltagende skoler

  • Bjordal/Lavik (Høyanger)
  • Øyra​ (Volda)
  • Sodin​ (Heim)
  • Skistua​ (Narvik)
  • Eidebakken​ (Lyngen)
  • Gamlebyen​ (Oslo)
  • Varteig​ (Sarpsborg)
  • Mørkved​ (Ringsaker)
  • Høgås​ (Notodden)
  • Kvarstein​ (Vennesla)
  • Risvoll​ (Sauda)

Dette er Ung utopi

       
  • Et prosjekt med mål om å styrke de unges fremtidstro og deres evne til å forestille seg en fremtid de ønsker seg.
  •    
  • Basert på metodikken til forskere ved Nord Universitet som over flere år jobbet med utopiverksted som metode for å involvere befolkningen i utvikling av sine lokalsamfunn.
  •    
  • Prosjektet er et samarbeid mellom KLP, MUNCH, Bjørvikaforeningen, Den Norske Opera & Ballett og Deichman i Bjørvika , og inkluderer også bruke av kunst og kultur som endringsagent for å styrke de unges fantasi, forestillings- og formidlingsevne.
  •    
  • Hver skole skal ved slutten av prosjektet presentere sine prosjekter for sitt lokale kommunestyre, og der bli enige om videre prosess for hvordan de sammen kan følge dem opp. Et viktig mål er også å gi politikerne inspirasjon til det videre arbeidet med samfunnsutvikling.
Ung_utopi_ordsky

Ung Utopi i Oslo

  • 11 skoler rundt om i hele landet har deltatt
  • I september møttes 250 elever i Oslo til felles utopiverksted
  • Skolene har hver for seg jobbet med verdier basert på hva de trives med der de bor
  • Ungdommene har kommet frem til svært mange av de samme verdiene, der glede, fellesskap, stolthet, natur og trygghet er gjengangere
  • Dette er også de verdiene voksne ofte lander på i sine utopiversteder

Mer om Ung Utopi

ung-utopi-gulv_5266

Dette er Ung Utopi

08.12.23

Bli bedre kjent med prosjektet Ung utopi, der noen av Norges fremste kulturinstitusjoner, Bjørvikaforeningen, Nord universitet, Lokalsamfunnsforeningen og KLP samarbeider om å gi 11 skoleklasser fra hele landet en opplevelse helt utenom det vanlige