I desember 2022 kom Statistisk Sentralbyrå (SSB) og Norges Bank med nye anslag for lønns- og prisveksten. Disse tilsier at reguleringspremiesatsene vil bli høyere enn vi anslo i oktober 2022. Det er fortsatt stor usikkerhet om hva reguleringspremien faktisk vil bli for 2023, men det forventes at lønns- og prisveksten vil fortsette å stige og medføre ytterligere økning i reguleringspremien.
Teknisk beregningsutvalg (TBU), SSB og Norges Bank vil komme med nye anslag i løpet av mars i år. Reguleringspremien for året vil bli belastet i juli 2023, og beregnes på sist oppdaterte prognoser.
Nedenfor finner du satsene for reguleringspremie basert på prognosene ved årsskiftet 2022-2023.
Anslag for reguleringspremiesatser 2023
Per januar 2023
- Fellesordningen for kommuner og bedrifter: 6,2 %
- Fellesordningen for fylkeskommuner: 6,4 %
- Fellesordningen for statlige helseforetak: 6,6 %
- Pensjonsordningen for sykepleiere: *14,6 %
- Pensjonsordningen for sykehusleger: 6,2 %
- Pensjonsordningen for folkevalgte (lukket): 7,0 %
- Fellesordningen for lukkede avtaler: 6,4 %
*Reguleringspremien i Pensjonsordningen for sykepleiere beregnes i prosent av pensjonsgrunnlaget, mens den i de øvrige pensjonsordningene regnes i prosent av premiereserve.