Hvorfor endres anslag for reguleringspremien?
Lønns- og prisveksten er avgjørende for hvor mye som må settes av til pensjoner. Både løpende og fremtidige pensjonsrettigheter i offentlig tjenestepensjon skal justeres slik at de følger lønns- og prisveksten. Ved endring i lønns- og prisvekst vil derfor reguleringspremien også endres.
Oppdatert anslag på reguleringspremie for 2025
SSBs siste anslag for lønnsvekst er 4,3 % og for prisvekst 2,7 %. I tabellen nedenfor har vi satt opp justerte anslag for reguleringspremie 2025 basert på dette.
Hva den endelige reguleringspremien for 2025 blir er usikkert. Det avhenger bl.a. av den faktiske utviklingen i lønns- og prisvekst gjennom hele året. Dersom dere ønsker å legge til grunn høyere eller lavere anslag for reguleringspremien i 2025 enn siste prognose fra SSB tilsier, har vi satt opp alternative anslag dersom økningen blir 0,5 % høyere eller 0,5 % lavere.
Pensjonsordning | Anslag basert på prognose fra SSB | Anslag ved lønns- og prisvekst 0,5% høyere enn SSBs prognose | Anslag ved lønns- og prisvekst 0,5% lavere enn SSBs prognose |
Fellesordningen for kommuner og bedrifter | 4,0% | 4,7% | 3,2% |
Fellesordningen for fylkeskommuner | 3,9% | 4,7% | 3,1% |
Fellesordningen for statlige helseforetak | 4,0% | 4,8% | 3,1% |
*Pensjonsordningen for sykepleiere | 10,1% | 12,0% | 8,0% |
Pensjonsordningen for sykehusleger | 4,2% | 5,0% | 3,4% |
Pensjonsordningen for folkevalgte | 3,9% | 4,7% | 3,1% |
Pensjonsordningen for lukkede avtaler | 4,0% | 4,8% | 3,1% |
*Reguleringspremien i Pensjonsordningen for sykepleiere regnes i prosent av pensjonsgrunnlaget, mens den i de øvrige pensjonsordningene regnes i prosent av premiereserve.